Elektromos eszközök – valóban megkönnyítik az életünket?
nyomtatásElektromos eszközök – valóban megkönnyítik az életünket?
Ma már számtalan elektromos eszköz vesz körül bennünket, és sok esetben valóban hatékonyabb, egyszerűbb velük az élet. A mindennapi kényelmünk azonban energiát igényel, és a napi szintű, sokszor pazarló energiafelhasználásunkkal legtöbbször nem vagyunk tisztában. Számunkra ez láthatatlan. Sokszor csak akkor vesszük észre az eszközök jelenlétét, ha meghibásodik egy, megzavarva ezzel kényelmünket.
A környezetet azonban súlyosan terheljük a gépek alkalmazásával. Az elektromos eszközök használata mellett az előállításuk is terhet ró a környezetre. A mobiltelefonok esetében például az előállítás és a szállítás teszi ki az ökológiai lábnyomuk négyötödét. A gyártók ráadásul gyakran olyan élettartamú termékeket gyártanak, amiket egy idő után nem éri meg javíttatni, ezáltal gyakran vásárolunk újat. Az eldobott készülékek ráadásul tovább rontják a helyzetet: az e-hulladékkal súlyosan terheljük a környezetet és az emberi egészséget – leggyakrabban a fejlődő országok területén.
A kereslet egyre nő: míg 2010-ben 297 millió mobiltelefont vásároltak világszerte az emberek, az okostelefon terjedésével 2019-re ez a szám 1 milliárd 525 millióra emelkedett. 2020-ban visszaesést láthattunk: összesen 1 milliárd 347 millió okostelefon talált gazdára, azonban 2021 első negyedévében már 26 százalékkal nőtt az okostelefonok eladása, a korábbi év azonos negyedévének 300 milliós eladásáról 378 millióra (forrás: Gartner, 2021. június).
Természetesen saját költségvetésünk számára is megterhelő a többnyire kétévente jellemző mobiltelefon-vásárlás és a további háztartási gépek beszerzése. A vásárlásuk és karbantartásuk mellett a mindennapi használatuk áramigénye is további terheket ró a környezetre, és így a pénztárcánkra is.
Számoljuk ki egy-egy berendezés által használt áram mennyiségét és költségét a Nemzeti Közművek online kalkulátora segítségével! Ezzel megtudjuk, mennyire terheljük meg a környezetünket és a pénztárcánkat egy újabb hasonló készülék használatával, vagy akkor, ha nem energiatakarékosan használjuk a régit. |
Hogyan tudunk a háztartásban pénzt és energiát megtakarítani?
- Ne vegyünk olyan elektromos cikket, amelyre nincsen szükségünk! Kerüljük el, hogy csak a divat hatására vásárolunk! Ma már mindenre van külön gép, különösen igaz ez a konyhai eszközökre. Érdemes alaposan megfontolni, hogy a tojásfőzésre, citrom levének kifacsarására stb. valóban szükséges-e külön gépeket vásárolnunk.
- Meghibásodás esetén igyekezzünk megjavíttatni a meglévő készülékeket!
- Ünnepekre feleslegesen ne ajándékozzunk elektromos készüléket!
- Ha mindenképp vásárolni kell egy elektromos gépet, nézzünk utána, hogy az adott készülékből melyik felel meg a környezetvédelmi előírásoknak! Alacsony energiafogyasztású, korszerű darabot válasszunk!
Ellenőrizzük a régi gépeink fogyasztását, meggondoltan vásároljunk újat! Az új hűtőszekrények áramfogyasztása akár 40 százalékkal is alacsonyabb lehet, mint a régi, nyolcvanas években készült gépeké. Ezzel pedig évente akár 25 000 forintot is spórolhatunk. De csak akkorát vegyünk, amekkorára szükségünk van! A fagyasztóládák vásárlásánál sem érdemes túl nagyot venni: 100 liter kihasználatlan hely a készülékben évi 200 kWh elpazarolt energiát és ehhez kapcsolódó költséget jelent. Aktuálisan futó pályázati lehetőségekről az Elérhető állami támogatások című cikkünkben olvashat. - A kombinált mosó-és szárítógépek nagyon sokat fogyasztanak, inkább külön gépet vásároljunk! A szárítás leginkább természetbarát módja azonban a teregetés.
- Elektromos berendezések vásárlása előtt nézzük meg, van-e lehetőség más, környezetkímélő megoldásra akkor is, ha az nem követi a divatot! Klímaberendezé helyett gondoljuk át, sötétítővel, árnyékolóval, esetleg előtetővel nem érünk-e el hasonló, mégis energiatakarékos eredményt!
- A régi, már javíthatatlan készüléket mindig az arra kijelölt helyre dobjuk, illetve vigyük el (hulladékudvarba, illetve a forgalmazóhoz vagy gyártóhoz)!
A használat során is sokat spórolhatunk
- Figyeljünk a készülékeinkre! Ellenőrizzük, tartsuk tisztán őket, ha szükséges, végezzünk időközi karbantartást!
- Az éppen nem használt készüléket mindig kapcsoljuk ki! Az aktuálisan nem használt töltőt is mindig húzzuk ki a konnektorból! Ezek ugyanis akkor is használhatják az áramot, ha éppen nem töltik a készüléket.
- Kerüljük a készenléti (stand by) üzemmódot! Ez ugyan nagyon kényelmes, de nagymértékű rejtett energiafogyasztást okoz a háztartásában. Ennek elkerülése érdekében használjunk kapcsolós dugaszoló aljat vagy kapcsoljuk ki teljesen a készüléket!
- Ne használjunk elektromos gépet feleslegesen! Egyszerű, kézenfekvő megoldásokat alkalmazzunk! Például a mikrohullámú sütő bekapcsolása helyett hagyjuk a fagyasztott ételt a hűtőszekrényben fokozatosan kiolvadni!
- A nagy háztartási gépek használata helyett válasszuk a kisebb, energiatakarékosabb gépeket! Gazdaságosabb és gyorsabb is például kenyérpirítót használni, mint a sütőben pirítani a kenyereket, vagy inkább vízforralót használni a tűzhely helyett.
- Használjuk ki a gépeink energiatakarékos tulajdonságait! A mosogatógép használatánál alkalmazzuk az energiatakarékos 50 Celsius-fokos programot! Mindig teli gépet indítsunk el! A mosógépet használjuk alacsonyabb hőfokon, előmosás nélkül, energiatakarékos vagy rövidprogram alkalmazásával! Ezzel akár a gép áramfelhasználásnak 25 százalékát is megtakaríthatjuk.
Az átgondolt vásárlás és a megfelelő, takarékos használat mellett pedig ne felejtsük, a már nem használt készülékeket sem dobhatjuk a kukába. Az amerikai Gartner piackutató jelentése alapján 2019-ben, Európában az egy főre eső elektromos hulladék 16,2 kg volt, nem mindegy, hogy ez hová jut. Érdemes hulladékudvarba, elektronikai szaküzletekbe, vagy a hulladékot feldolgozó üzemek telephelyeire elvinni.
Utolsó frissítés: 2022. március 30.